Okolí Železnice patří ke geologicky velmi zajímavým oblastem. Stýkají se zde dva paleontologicky velmi bohaté sedimentární celky – starší, svrchnokarbonský (stupeň pennsylvan – cca 320 mil. let), a mladší, svrchnokřídový (svrchní turon – cca 89 mil. let). V sedimentech, které vznikaly v oblastech mělkých průtočných jezer, se zachovala jak flóra, tak i fauna. Zachovány jsou také čeřiny, bahenní praskliny, odtokové rýhy nebo otisky dešťových kapek. Uloženiny mělkého křídového moře (součást české křídové pánve) vystupují na několika místech v okolí Železnice – Zámezí, na Těšíně a slavnou lokalitou byl i obecní lom Na Váze. Mezi nejvýznamnější patří velké loděnky a gigantičtí amoniti (až 1 m v průměru), bohatá společenstva mlžů a plžů, ježovek, mořských červů atd. Jedná se o jedny z paleontologicky nejbohatších lokalit křídového stáří v České republice.
Geologickou pestrost Železnicka ještě zvýrazňují vulkanické horniny a tělesa permského (cca 290 mil. let) a třetihorního (miocénního - cca 17 mil. let) stáří. Zejména permské bazalty obsahují bohaté partie s geodami achátů, chalcedonů, polohy jaspisů, ametysty, křišťály a další minerály. Pozoruhodné jsou i nálezy českých granátů v oblasti Bradlecké Lhoty.
Kromě cenných a velmi zajímavých sběrů z bezprostředního okolí Železnice jsou ve sbírce pozoruhodné kolekce zkamenělin z oblasti jižní a východní Moravy.